Kuidas koostada referaati?

IDevice Icon Millest alustada?

Väga oluline on teema valik. Referaadi teema on tavaliselt ette antud ja algajal kirjutajal ei ole teema kohta oma arvamust. Kui aga on võimalik teema ise valida, tuleb kõigepealt lähtuda töö eesmärgist ja mõelda, mida uurima või selgitama hakatakse.

Kui teema on olemas, tuleb alustada materjali kogumisega. Materjali kogumise esmane ülesanne on saada ülevaade, mida sama probleemi kohta on kirjutatud. Hea mõte on külastada raamatukogu ja kasutada internetti. Et kiiresti vajalikku materjali üles leida, tuleb teada, kust millist informatsiooni leiab.

ü
Vajaliku materjali leiad ilukirjandusest, teatmeteostest, käsiraamatutest, ajakirjandusest jm.
Abiks on raamatukogude elektronkataloog ( ESTER), http://ester.utlib.ee/
interneti otsimootorid ja indeksid GOOGLE, YAHOO!, NETI Open Directory, NETI (raamatukogud) jt.


IDevice Icon Kuidas leida?

Materjali otsimine raamatukogu kataloogist

Konkreetse raamatu leidmiseks peab teadma autori nime ja pealkirja. Otsimisel kasutatakse alfabeetilist kataloogi. Kui ei ole teada teemakohase raamatu pealkirja, tuleb otsida süstemaatilisest kataloogist teema järgi. Näiteks Eesti ajalugu, eesti kirjandus, turism, geograafia jne. Artiklite leidmiseks tuleb kasutada kirjandusnimestikke ja kartoteeke. Raamatukogudes peetakse kartoteeke, mis võimaldavad leida arikleid teatud valdkonna, linna, maakonna või isiku kohta. Aastast 1999 ei täiendata enam alfabeetilisi ja süstemaatilisi kaartkatalooge, info salvestatakse elektronkataloogidesse.

Materjali otsimine elektronkataloogist

Kirjandust on võimalik otsida nii autori nime, pealkirja, märksõna ja üksiksõna järgi pealkirjast. Otsimiseks vajalikke juhiseid pakuvad suhtlemisliidesed otse ekraanil.