Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpetajad Ülle Kivisild ja Annely Raev käisid Erasmus+ programmiga stazeerimas 05.05-11.05.2019 Iirimaal. Loe lähemalt õpirände kohta nende kokkuvõttest allpool.
Praktiseerisime Erasmus+ projekti raames Westport College of Further Education kolledžis Iirimaal. Õpirände eesmärgiks oli tutvuda Iirimaa haridussüsteemi-, kultuuri- ja ajalooga. Eelkõige olime aga huvitatud vastuvõtva kooli tervishoiu valdkonna õppekavade sisust, kasutatavatest õppemeetoditest ning inglise keele oskuste arendamisest.
Iirimaal on algkoole (Primary School) 4–12 aasta vanustele kokku 3350, vanuses 13–18 jätkatakse õppetööd keskkoolis (Post-Primary School), mida on 4,2 mln rahvaarvuga riigis 730. Osa koole on ainult tüdrukutele või ainult poistele ning õpilased kannavad koolivormi. Õpilaskontingent on rahvusvaheline ning ühes koolis võib olla üle kahekümne keele ja kultuuri esindaja.
Westport College of Further Education asustati 2009.a eesmärgiga rahuldada hariduslikke vajadusi kogukonnas, mis oli läbi teinud sotsiaalsed ja majanduslikud muutused. Kooli eesmärk on tagada elukestva õppe võimalused kõigile. Õpilased saavad õppida rahvusvaheliselt tunnustatud õppekavadel (tase 5 ja tase 6), nende õppekavade läbimine on hüppelauaks edasisele hariduse omandamisele või ettevalmistus tööellu suundumiseks. Pakutakse ka õppijate ja tööturu vajadustele vastavat täiendõpet. Osad kursused ja teemad on võimalik omandada läbi e-õppe platvormi, mis teeb õppimise mugavamaks ja lihtsamaks – õpilane saab õppida kodus. Lääne Iirimaal on see eriti oluline, kuna ühistranspordi võimalused on praktiliselt olematud. Liikuda on võimalik isikliku autoga, jalgrattaga ja jalgsi.
Erilist uhkust tunneb kolledž tellimuse põhjal ehitatud fotostuudio; uute tehniliste seadmetega inseneriõppe ruumi; autodega sisustatud garaazi (treeningüksuse); koerahooldusstuudio, 50 kohalise loenguruumi ja õpilaslinnaku üle. Selle kolledži õpilaslinnak sai 2014.a esimeseks suitsuvabaks õpilaslinnakuks Iirimaal. See tähendab, et suitsetamine ei ole lubatud õpilaslinnakus ega selle maaalal, samuti ei ole lubatud e-sigarettide suitsetamine.
Terviseteaduste osakonna alla kuulub koolis kolm õppekava:
• Animal care, tase 5
• Animal Science, tase 6
• Healtcare Support with EMT, tase 5
Kõigil õppekavadel õpitakse üks aasta. Healtcare Support with EMT, tase 5 õppekava lõpetanu saab töötada haiglas toetusmeeskonna liikmena, hoolekandeasutuses, koduhoolduses ja vabatahtlikuna kiirabi meeskonnas assistendina. Kursuse läbimine parandab kiirabi meeskonda tööle saamise võimalusi. Õppekava lõpetanu saab jätkata õpinguid õe õppes.
Lisaks haridussüsteemi ja kooliga tutvumisele saime käia erinevates looduskaunites ja rikka ajalooga paikades. Üks selline koht oli Clare Island, kus on palju ajaloolisi ja arheoloogilisi asupaiku, saarel on osaliselt säilinud klooster, mis on tuntud oma haruldaste keskaegsete katusemaalide poolest. Veel hakkas seal silma suur hulk kiviaedasid ja värviliseks võõbatud lambaid. Clare Island on kolledži põllumajanduse ja aianduse osakonna praktikabaas.
Mida saime teada:
• Õpetajad kuuluvad Iirimaal tugevasse keskklassi ja teenivad hästi.
• Võrreldes Eesti ja Iiri koole materiaalset baasi (mööbel, tarvikud, jne) on vahe suur ja seda Eesti kasuks. Tundub, et Iirlased väärtustavad inimesi ja nende kogemusi enam, kui katsutavaid asju.
• Alternatiivsed õppekavad pakuvad Iiri õpilastele võimaluse valida keskkooli vanemas astmes neile sobivaim õppekava, tänu millele on keskkooli lõpuni läbinute arv kasvanud.
• Iirlased on uhked oma üleminekuaasta üle, mille jooksul 9. klassi lõpetanud noored omandavad erinevate moodulite ning tööpraktika kaudu iseseisvaks eluks vajalikke kogemusi.
• Iirlased tegelevad sihikindlamalt riskiperedes kasvavate väikelastega. Iiri haridusministeerium on töötanud välja programme, mida rakendatakse isegi kolmeaastastele erivajadustega lastele.
Õpetajad Ülle ja Annely õpirändes Iirimaal
828
Eelmine postitus