Jaanika Viirmaal oli võimalus teha juuksuri õppepraktika välismaal, Maltal Erasmus+ programmiga. Loe rohkem ja vaata pilte Jaanika ja Geiti väga ägedalt kirjeldatatud õppepraktika kohta nende blogist või allpool olevast kokkuvõttest.
Olin välispraktikal Maltal alates 11.11.2018-1.12.2018. Enamuse praktikast sooritasin Prive Naxxar salongis, mis asus meie kodukorterist 8 kilomeetri kaugusel, kaks päeva sain aga osa Prive Sliema tegevustest. Prive Naxxar on veidi retro stiilis sisustuse ja soojades toonides üsna hämarate ruumidega väike salong. Sliemas asuv salong see eest on aga täielik vastand teisele Privele oma suurte, avarate ning valgete ruumide ja igati moodsa sisustusega. Kui ei teaks, et need kaks salongi samale omanikule kuuluvad, ei oskaks seda ealeski arvata.
Välispraktikale sõitsin lootuses õppida midagi uut ning omandada uusi teadmisi ning oskuseid eelkõige erialasel tasemel, samas olin end ette valmistanud ka lihtsalt kõrval seisma ning vaatlema. Nii see enam-vähem ka välja kujunes.
Sain päevade viisi päid pesta ning kuivatada. Muud ülesanded jäid peamiselt oma töötajatele selgitusega, et sealsete salongides on väga oma seltskond ning aastate jooksul kujunenud püsikliendid, kes ei ole väga vastuvõtlikud muutuste suhtes. Lõikamisega tegelevad seal nagunii teatud inimesed, kõigil juuksuritel seda oskust polegi ja peamiselt käivad kliendid siiski päid pesemas ja föönitamas, seega väga palju lõikuseid ma ka näha ei saanud.
Sellegi poolest õppisin kolme nädalaga ära, kuidas sealsete pikkade ja paksude juustega klientidel pead ikkagi piisavalt puhtaks saada. Ilmselt liiga jõuline lähenemine meie siinsetele klientidele, kuid seal toimis ideaalselt. Kaks päeva Prive Sliemas olid tunduvalt sisukamad kui Naxxari päevad. Seal liikus aeg kordades kiiremini, sest erinevalt Naxxari salongist on seal tööd nii palju, et aega ei jää ei istumiseks ega korralikult hingamisekski. Siiski mulle meeldis, kuna seal sain end reaalselt ka vajalikuna tunda ja uus ülesanne oli koguaeg juba enne eelmise lõppemist ees ootamas.
Kogu välispraktika kogemus oli igas mõttes maksimaalselt positiivne. Salongis ei tekkinud kordagi konflikte ega segadust. Vaba aega sisustasime maksimaalselt tegutsedes. Juba hommikul vara asusime rändama ja lõpetasime õhtul hilja – nii saime kolme nädala jooksul töö kõrvalt ära näha nii looduskaunid kohad, kultuurimälestised kui ka Malta ööelu. Uusi tutvusi saime nii tööalaselt kui ka väljaspool praktika tööaega. Näiteks tutvusime kõige viimasel päeval kohalikus Eesti poiste restoranis ühe inglismaalt pärit daamiga, kes on omas riigis tunnustatud fotograaf ja tutvustas meile oma käimasolevaid näituseid. Riik ise oli imeline ning ilmaga vedas meil samuti suhteliselt hästi. Lennujaamast korterisse, korterist lennujaama ning majutus olid ideaalselt korraldatud. Samuti saime esimesel päeval Zeali organisatsiooni inimestelt küllaldaselt infot, mida vabal ajal teha, kuhu pöörduda probleemide korral ning soovitas meile sobilikke bussisõidu variante. Nii saime omale osta nädalakaardid, millega terve nädala jooksul piiramatult bussi kasutada saime, lõppkokkuvõttes väga kasulik info, tasus igati ära. Saime ka korralikult oma inglise keelt praktiseerida.
Probleeme minul isiklikult ette ei tulnud. Kõige rohkem pabistasin, kuidas igapäevaselt võõras riigis kaheksa kilomeetri kaugusele tööle saan, kuid ka see pinge sai juba esimesel päeval maandatud. Kui enne minekut muretsesin, kuidas igatsusega koduste, eriti just laste järgi hakkama saan, siis tänapäeva infoajastu võimaldab vajadusel mitu korda päevas videokõnesid teha ja hingematvat igatsust selle kolme nädala jooksul peale ei tulnudki.
Seega, kui kellelgi peaks tekkima väiksemgi võimalus sellisest kogemusest osa saada, soovitan igal määral sellest kinni haarata. Kogu välispraktikal saadud emotsioon on mind muutnud nii erialaselt kui ka inimesena. Malta riigina oli kogu selle asja juures lihtsalt suureks boonuseks ning olen tänulik iga sellel teel saadud kogemuse eest.