Ellis Peets käis Erasmus+ programmiga müügikorralduse õppepraktikal Hollandis. Rohkem Ellise õppepraktika kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Ellis: Käisin praktikal Hollandis, linnas nimega Tilburg, kus elasin tervelt kuu aega: 27. jaanuarist kuni 27. veebruarini. Praktika eesmärgiks oli õppida hakkama saama võõras kultuuris, töötada teistsuguses keskkonnas, omandada uusi nippe tööalaselt ning praktiseerida teadmisi ja oskuseid, mida olen siiamaani koolis õppinud.
Tilburg on elanike arvult Hollandi suuruselt kuues linn. Seal elab 214 157 inimest, kellest suurema osa moodustavad hollandlased, kuid on ka palju teisi rahvuseid: türklased, indoneeslased, somaallased, marokolased. Tilburg ei ole oma vaatamisväärsuste poolest turistidele nii atraktiivne kui näiteks Amsterdam, kuid see-eest on linn populaarne üliõpilaste seas oma suure ja uhke ülikooliga. Tilburgi Ülikoolis õpib 13 000 inimest, kellest 8% on rahvusvahelised õpilased. Linn on loonud ka suurepärase rongisüsteemi, mistõttu on õpilastel erinevatest riikidest või linnadest väga mugav ja lihtne Tilburgi reisida.
Töötasin hollandlaste poolt loodud ettevõttes nimega HEMA, mis on esimene seesugune kaubamaja Hollandis. Esimest korda avati see Amsterdamis, 4. novembril, 1926. aastal. Esimesest päevast peale on seda firmat kirjeldatud optimistliku, unikaalse, puhta ja usaldusväärsena. Ettevõte on kiiresti arenenud ja iga aasta erinevates linnades uusi poode avanud. HEMA tooted on kõrge kvaliteediga, hästi disainitud ja taskukohase hinnaga. Kogu kaup on valmistatud ettevõtte enda tehases ja kõik tooted kannavad HEMA logo. Minu praktikakohaks oli Tilburgi kesklinnas
peatänaval asuv HEMA kauplus, mis avati 2017. aasta septembrikuus renoveeritud ja palju suuremana kui see oli enne remontimist. Sealt leiab tööstus- ja toidukaupa ning pagari- ja restoraniosakonna. Oma müügisaavutuste poolest suudab see Tilburgi kesklinnas asuv HEMA edukalt konkureerida teiste Hollandi suurlinnades tegutsevate HEMA-dega. Praktikaperioodi jooksul töötasin ettevõttes 150 tundi. Minu tööpäevad olid nii 8- kui ka 9-tunnised, graafik oli üsna tihe: viis päeva tööl, üks päev vaba, neli päeva tööl ja kaks päeva vaba. Minu praktikaperiood oli ära jaotatud selliselt, et esimesed kaks nädalat töötasin tööstuskaubaga ning viimased kaks nädalat sain tegutseda toidukauba ja restorani osakonnas. Tegin palju erinevaid asju ja seda, mis neil parasjagu vaja oli. Panin kauplusesse välja uut kaupa või täitsin tühjad riiulid hästiminevate toodetega. Laos korrastasin riiuleid, ladusin ühest kohast teise erinevat kaupa, pakkisin lahti uusi tooteid ja valmistasin need ette müüki saatmiseks. Samuti koristasin ladu, et kõik oleks viisakas ja puhas. Kasutasin igapäevaselt skannerit ja mõni päev tegin planogrammi järgi ka väljapanekuid. See oli huvitav kogemus, sest olin koolis neid asju õppinud, kuid ei olnud veel enne saanud õpitut kasutada. Minu ülesandeks oli tavaliselt iga tööpäeva lõpus, umbes 2-3 tundi enne sulgemist, olla müügisaalis klientide jaoks olemas ja neid vajadusel aidata. Samal ajal pidin korrastama saalis olevaid riiuleid ja stangesid, et kõik oleks järgmiseks päevaks korras ja asjad omadel kohtadel. Klientidega suhtlemise pool meeldis mulle eriti, sest tore on olla inimestele abiks ja näha nende rõõmu, kui pakud neile teenindust, mis on meeldiv ja meeldejääv. Restorani osakonnas sain kogemust söögitegemise valdkonnas. Neil oli iga päev restoranis kiire ja töötajad andsid endast parima, et jõuaksid mulle asju seletada. Aitasin neil valmistada ja kaunistada erinevaid kooke, puhastada puuvilju, hoida letti korras ning abistasin tooraine toomise ning mustade nõude pessu viimisega. See kõik toimus magusaletis. Soolase osakonnas valmistasin erisuguseid salateid, tükeldasin toorainet ja õppisin kasutama spetsiaalset juustulõikurit. Restoranis lauateenindust polnud, seega ei saanud klientidega palju suhelda, kuna kassasüsteem oli hollandi keeles ja seda kasutades oleksin ilmselt iga liigutuse järel teistelt töötajatelt küsimusi küsinud. Seega kassade taha mind ei lastud, tegin aga kõike muud vajalikku. Praktika tulemused olid väga positiivsed, sooritasin kõik ülesanded suurepäraste hinnangute peale. Minu praktikajuhendaja Maikel Verbogt andis head tagasisidet: töötasin korrektselt ja iseseisvalt, soovisin tagasisidet ja õppisin sellest, olin üks osake tiimist, avatud ja abivalmis, õppisin HEMA reegleid ja kultuuri ning pidasin nendest kinni, olin tiimimängija, sõbralik, hea suhtleja ja tegin tööd kvaliteetselt.
Välispraktika oli suurepärane kogemus, mis ei lähe kindlasti kunagi meelest. Väga hea on see, et sain praktiseerida oma inglise keelt ja seega juurde julgust ning sõnavara, et ladusamalt ja vabamalt inimestega tulevikus suhelda. Tutvusin töökohas inimestega ning nägin, et esmapilgul kinnised ja eemalolevad töökaaslased võivad mõne aja möödudes muutuda palju pehmemaks ja sõbralikumaks ning lõpuks isegi sind igatsema hakata. Kõik aitasid alati, kui oli mõni küsimus kas töö või asjade kohta, mida ma veel Hollandist ei teadnud. Õppisin töökohas seda, et ka minul oli midagi toredat kolleegidele õpetada ja väga vahva, et nad õppust võtsid. Nimelt õpetasin neile oma olekuga seda, mismoodi tuleb klientidega käituda ning nendesse suhtuda, et nad õnnelikud oleksid ja kindlasti tagasi tuleksid.
Meelde jääb see pilk, millega kõik Hollandi elanikud mind vaatasid, sest ma käisin alati väljas mütsiga. Nende jaoks on mütsi kandmine võõras tegevus ja seega olid nad üllatunud ja ilmselt said ka aru, et tegemist on turistiga. Vabadel päevadel käisime alati ringi vaatamas, kas Tilburgis või sõitsime mujale linna. Sain suure rongikogemuse, sest Pärnus sõidan põhiliselt autoga ja oma elus olen ainult ühe korra rongi kasutanud. Hollandis sõitsin palju rongiga ja üsna kiiresti õppisin ära nende transpordisüsteemi. Selgeks sai Hollandi vanemate inimeste pahameel selle üle, et nad peavad rääkima oma riigis inglise keelt ja üleüldiselt neile ei meeldi inimesed, kes räägivad inglise keeles. Holland on täielikult rattariik, see sai mulle nüüd selgeks. Tilburgis tundus, et autosid ja rattaid on enam-vähem ühepalju, kuid Amsterdam on täielikult vallutatud ratturite poolt. Teenindajad ja müüjad on Hollandis ka inimesed, sest tööpäevad on neil võrreldes Eestiga lühikesed ning enamus päevadest lähevad kauplused kinni juba õhtul kuuest. Tutvusin hollandlaste vabameelse kultuuriga, kui käisime spa-s, mis esmapilgul tundus meie jaoks tavaline olevat, kuid basseinidesse ja saunadesse jõudes taipasime, et midagi on valesti. Saime kiiresti aru, et oleme veidrikud, sest meie kehavõlusid katavad bikiinid ja me oleme oma mures ainukesed. Hollandis on spa-d, kus inimesed käivad seltskonda nautimas täiesti alasti, keelatud on olla kuskiltki kaetud. Olen jällegi targem ja kogenenum. Kõik kogemused olid väga lahedad ja põnev oli saada teada kultuurierinevusi Hollandi ja Eesti vahel.
Kuu aega möödus väga huvitavalt ja seiklusterohkelt. Probleeme eriti ei olnud, lihtsalt alguses olid kõik süsteemid tundmatud ja tegin mõnda asja valesti. Näiteks transpordikaarti ei osanud korralikult kasutada, siis seletasin rongijaamas oma mure ja töötajad aitasid lahkelt asja korda ajada. Kõige suurem mure oli ilmselt pangakaardiga seoses: Hollandis ei aktsepteerita paljudes kohtades Master kaarti, mis tuli meile kõigile üllatusena. Seega pidime palju sularaha seal välja võtma, mis aga omakorda maksis väikese lisatasu meie rahakotist. Järgmine kord olen targem.
Töökohas tekkisid osadel klientidel negatiivsed emotsioonid seetõttu, et ma ainult inglise keeles oskan rääkida. Olukorra sain lahendatud nii, et seletasin ilusasti, miks ma Hollandis töötan ja mis põhjusel ei ole jõudnud hollandi keelt selgeks saada, pärast seda kliendid muutusid palju mõistvamaks ja pehmemaks. Suuri probleeme mul ei tekkinud ning kõik vähesed, mis ette tulid, sai kiiresti ja rahulikult lahendatud.
Soovitan kõigil, kellel vähegi võimalik, välispraktikast osa võtta. Kindlasti tuleb eelnevalt tutvuda selle riigi kultuuriga ja kuulata tähelepanelikult, milliseid soovitusi jagavad inimesed, kes teavad palju rohkem kui me ise. Üldiselt on paljudes teistes riikides inimesed avatumad, aktiivsemad, jutukamad ja vabamad, seega tuleks proovida sobituda nende keskkonda ja kuu aega käituda või suhelda vastavalt nende ootustele. Teises riigis võõraste inimestega koos elamine on ka omaette kogemus ja paneb nii mõndagi inimeste iseloomudes proovile. Kindlasti soovitan ära unustada oma tavapärased harjumused ja kohandada elamine ühiselt kõigi liikmetega koos. Palju tuleb arvestada teiste inimestega ning otsuseid teha üheskoos. Välispraktika mõte on saada kogemusi ja elamusi nii tööalaselt kui ka kultuuriliselt. Oluline on see, et kogu kaasa antud raha on kulutamiseks ning vabad päevad millegi põneva tegemiseks. Teise riiki praktikale on mõttekas minna siis, kui sealt tagasi jõudes on kogemustepagas täis ja sõpradele palju huvitavat rääkida. Mulle väga meeldis ja jäin kogu reisiga rahule. Kindlasti haaran ka järgmine kord võimalusest minna välismaale praktiseerima.