ECO_Tag projekti levitusüritus: jätkusuutlikkuse edendamine kutsehariduses

by Karmen Torin
  1. jaanuaril 2025 toimus rahvusvahelise Erasmus+ projekti ECO_Tag levitus- ja lõppüritus, kus projektijuht Karmen Torin ja kutseõpetajad Helina Kruusma ning Herkki Ruubel esitlesid projekti tulemusi ning jagasid teadmisi jätkusuutlikkuse rakendamisest kutsehariduses. ECO_Tag projekt keskendus keskkonnasäästlike poliitikate integreerimisele kutsekoolide õppekavadesse ning õpetajate ja töötajate koolitamisele selleks, et edendada vastutustundlikumat ja ressursitõhusamat lähenemist hariduses ja toitlustussektoris.

Projekti eesmärgid ja tulemused

ECO_Tag projekt, mis kestis 27 kuud (11/2022–01/2025), tõi kokku rahvusvahelised partnerid Hispaaniast, Itaaliast, Eestist, Leedust ja Šveitsist. Koostöös arendati mitmeid praktilisi vahendeid kutsehariduskoolidele:

  • Poliitika käsiraamat – interaktiivne juhend, mis sisaldab värskeimat teavet Euroopa jätkusuutlike poliitikate kohta toitlustussektoris ning on kättesaadav viies keeles.
  • ECO_Tag e-kursus – MOOC-koolituskursus, mis keskendub viiele põhivaldkonnale: jätkusuutlikkus kutseõppeasutustes, toiduainetes, energiamajanduses, jäätmekäitluses ning köögitarvikute ja puhastusvahendite osas.
  • Sertifitseerimissüsteem – õpetajatele, juhtidele ja õpilastele suunatud sertifikaadid, mis kinnitavad nende teadmisi ja oskusi jätkusuutlikkuse valdkonnas.

Levitusürituse tipphetked

Lõppüritusel toodi esile projekti mõju ning jagati inspireerivaid edulugusid kutsekoolidest, kes on ECO_Tag lahendusi oma igapäevases õppetöös rakendanud. Eraldi tähelepanu pälvis zero waste kontseptsioon toitlustuses, kus tutvustati praktikaid, nagu tooraine täielik ärakasutamine ning jäätmevaba tootmisahel.

Üheks oluliseks esinejaks oli Mart Kukk Villa Wessetist, kes jagas praktilisi kogemusi jätkusuutlikkuse rakendamisest toitlustussektoris. Ta tutvustas Villa Wesseti Peakoka Saali (Chef’s Hall), mis on loodud pakkuma eksklusiivset ja jätkusuutlikku maitserännakut, kasutades ainult kohalikku ja hooajalist toorainet ning minimeerides toidujäätmeid. Kukk rõhutas, et restoran saab vähendada raiskamist “ninast sabani, juurest õieni” põhimõttel ning et keskkonnasõbralikud lahendused, nagu looduslikud värvid ja taaskasutatud materjalid interjööris, aitavad saavutada jätkusuutlikkuse eesmärke ka ruumikujunduses.

ECO_Tag jätkusuutlik mõju

Projekti tulemusena on kutsekoolid saanud:

  • Praktilisi juhiseid ja õppematerjale, mis aitavad keskkonnasäästlikke põhimõtteid rakendada.
  • Kogemuste ja parimate praktikate vahetamise võimalusi rahvusvahelises võrgustikus.
  • Motivatsiooni ja inspiratsiooni, et jätkata jätkusuutliku hariduse edendamist ka pärast projekti lõppu.

ECO_Tag projekt on näidanud, et keskkonnasäästlikkus ja kutseharidus saavad edukalt käsikäes käia. Tänu rahvusvahelisele koostööle on loodud väärtuslikud tööriistad, mis aitavad kujundada tulevikus vastutustundlikumat ja keskkonnasõbralikumat õpikogemust. Lisainfo projekti kohta on saadaval ECO_Tag ametlikul kodulehel.

Sarnased postitused