Elektriku eriala õpilased Reemo Jürgens ja Diniito Toom käisid Erasmus+ programmiga Saksamaal. Välispraktikat sooritasid nad linnas Erfurt, ajavahemikul 08.04.-09.05.2019. Praktilise töökogemuse ja teadmised said nad ettevõttes Birkefeld Elektrik.
Loe mida Diniito arvab välispraktikast:
Minu praktika toimus 08.04.19-09.05.19 Saksamaal linnas Erfurt. Praktika sooritasin ettevõttes Birkefeld Elektrik. Minu eesmärgid praktikale minnes olid võrrelda eesti ja saksa elektrikute erinevusi ja võtta kaasa võimalikult palju kasulikke oskusi ja teadmisi. Samas oli ülisuur soov näha, kuidas käib elu mujal maailmas.
Birkefeld Elektrik on ettevõte, mis tegeleb peamiselt üldelektritöödega, kuid ka vajadusel automaatika töödega. Ettevõttes on 27 töötajat, kellest minul oli õnne kohtuda vaid neljaga. Töökeskkond firmas oli väga mõnus. Iga päev oli rõõm tööd teha.
Minu peamised ülesanded praktikal olid Gerdi abistamine, kuna tema oli minu praktikajuhendaja. Mulle väga meeldis, et ta kogu aeg seletas, et miks midagi vaja on teha ja kuidas see töötab. Seetõttu sain ise ka palju uusi asju proovida, millest Eestis oli vaid räägitud. Näiteks teatud oludes on vaja seina läbistavate kaablite mõlemad seinapoolsed augukohad täita vastava tulekindla pahtliga ja värviga , et takistada tule levikut. Nüüd saab kõiki neid uusi oskuseid Eestis rakendada ja ma usun, et see kogemus saab tulevikus kasulik olema.
Saksamaal töötades nägin väga palju selliseid töövahendeid, mida Eestis pole, aga mis kindlasti oleksid kasulikud. Peamised töövõtted ja seadused on kõik samad, mis Eestis. Kui keegi soovib samasse kohta praktikale minna, soovitan tal tõsisemalt saksa keelt õppida. Kuna tegu on vana Ida-Saksamaa osaga, siis seal ei räägita väga palju inglise keelt ja see võib suhtlemises ummikuid tekitada. Ka minul oli olukord, kus uurisin kalastuslubade kohta ja siis käis peamine suhtlus läbi google tõlke. Ma usun, et nii mõndagi läks kaotsi. Seega saksa keele oskus on seal väga oluline.
Saksamaal olles märkasin, et Eesti ja Saksa inimesed on üpris erinevad. Saksa inimesed kardavad väga külma ja pimedat – külmadel õhtutel ja peale kaheksat inimesed enam naljalt väljas ei liigu.
Saksamaal olles sain aru, et minu tulevik on ikkagi Eestis, olenemata palganumbrist, sest eesti keelne töökeskkond ja elukeskkond on õnnelikuks eluks ja töötamiseks olulised. Lisaks oli toit ka niivõrd erinev – näiteks ei saanud tavalist võileibagi teha, sest vorsti oli ainult ühte sorti ja see ei maitsenud. Ühesõnaga Eestis ma elan ja eestisse jään