Laotöö õpilane Kati Mumme käis Erasmus+ programmiga Soomes õppepraktikal. Rohkem on võimalik Kati õpirände kohta lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Minu praktika toimus ettevõttes H&M (Hennes & Mauritz AB), mis asub Soomes, Vaasas. Praktika sooritasin ajavahemikus 07.01.2018- 07.02.2018. Praktika eesmärgiks oli tutvuda sellega, kuidas toimib kaupluse sisene töö ja mis moodi toimub kauba liikumine ja ettevalmistamine.
1947. aaastal lõi Erling Persson Rootsis Västerås naiste rõivastega tegeleva poe Hennes. 1968. aastal ostis Persson, Mauritz Widforss kaubamärgi, mis tegeles tollal meeste rõivastega. Seejärel nimetas ta poe ümber Hennes & Mauritz (H&M) ning otsustati hakata müüma ka meeste ja laste rõivaid. 1969. aastal oli H&M poode 42 üle terve Rootsi ja samal aastal hakati ka laienema väljapoole Rootsit – Norrasse, Taani, Šveitsi ja Ühend – kuningriiki. 1980. hakati laienema üle kogu Euroopa. Eesti esimene H&M avati 2013. aastal Rocca Al Mares. H&Mis töötab 69 riigis kokku 171 000 inimest. Vaasa H&Ms, kus mina oma praktika sooritasin, oli töötajaid kokku 20.
Praktikal oli minu peamisteks ülesanneteks kaubale turvaelementide kinnitamine, kauba väljapanek poodi, hinnakontrolli teostamine ja proovikabiinidest kauba oma kohale tagasipanek. Kaubale, mis tuli, pidin kinnitama turvaelemendi, mõningatel kaupadel olid juba turvaelemendid olemas. Kui kaubale oli turvaelemendid kinnitatud, toimus kaupade paigutamine poe alale vastavalt osakondadele (naiste-, meeste-, noorte- ja lasteosakond). Kaupadele tuli ka teostada hinnakontroll: seda teostati skänneriga, kui toode oli alla hinnatud, siis kinnitati uus hind punase kleebisega toote hinnasildi peale. Praktikal õppisin seda, kui oluline on meeskonna töö, töökaaslastega hea läbisaamine, töö tulemused – siis on sellises töökeskkonnas hea töötata. Õppisin ka seda, et vahet ei ole kui vilets on mu enesetunne või meeleolu – praktika päeval tuli see majja sisenedes ukse taha jätta ja teha nägu, et kõik on korras ja olla tuli rõõmus ja positiivne. Heaks kogemuseks oli see ka, et ma ei saanud alati öelda seda, mida oleksin tahtnud, vaid sain seda teha ainult mõtetes ja oma peas. Sain kinnituse, et sealsed inimesed on väga abivalmid, viisakad, positiivsed ja mõistvad.
Minu peamiseks probleemiks oli see, et ma ei saanud alati poe külastajaid aidata, kuna ma ei valda soome ega rootsi keelt. Muud ei jäänud üle, kui vabandada klientide ees, et olen välispraktikal ja ei oska nii hästi suhelda. Palusin rääkida klientidel inglise keeles – mõned said aru ja rääkisid, oli ka neid, kes aru ei saanud ja siis juhatasin nad teise müüja juurde. Õnneks olid kliendid mõistvad, said aru, et olen praktikant ja soovisid edu. Kahjuks oli ka neid, kes sellesse hästi ei suhtunud.
Ma soovitan kõigil, kellel on võimalus, välispraktikale kandideerida ja võimalusel selles osaleda. See on kogemus ja enda proovile panek. See on hea kogemus enda silmaringi laiendamiseks ja kontaktide kogumiseks. Välispraktika on ka hea koht, kus arendada enda suhtlemisoskust ja võõrkeelt. Need, kes osalevad praktikal Soomes, peaksid olema väga avatud meelega, rõõmsad ja positiivsed.
Võin öelda, et ma jäin välispraktikaga ja sealt saadud kogemustega väga rahule. Ma olen tänulik selle võimaluse eest, mis mulle oli võimaldatud ja soovitan kindlasti osaleda sellistes projektides.