Laura rätsepapraktikal Sloveenias

by Liisi Kruusimägi

Laura Kullerkupp käis õpirändamas Erasmus+ programmiga, sooritades rätsepa õppepraktika Sloveenias. Rohkem tema õpirände kohta saad lugeda allpool olevast kokkuvõttest.
Praktika kokkuvõte
Praktika toimus 14.04-15.05.2018 Sloveenia suuruselt teises linnas Maribor’is, praktikaettevõteteks Srednja Šola za oblikovanje Maribor ja Modno Krojaštvo Marko Habinger s.p.
Srednja Šola za oblikovanje Maribor – kutse-keskharidust andev kool, mis paneb suurt rõhku disaini poolele. Mentoriks pr Majda Kuzmic´- 40.-aastase staažiga rätsepatöö kutseõpetaja.
Õpetatavad alad on näiteks rõivaste disain, meediadisain, tootedisain, juuksur jm. Kool tähistab sel aastal oma 70.-ndat juubelit. Kaasaegses koolihoones on avarad ruumid, kus õppijatele ja külalistele vaatamiseks välja pandud õppurite valmistatud põnevad tööd. Seadmete- ja tehnikapark on suurepärane ja kooli õhkkond nooruslik ja loominguline. Õmblusklassid on sisustatud kõikvõimalike masinate ja seadmetega ning suurte ja tugevate juurdelõikuslaudadega.
Modno Krojaštvo Marko Habinger s.p. – rätsepa- ja õmblusteenust osutav väike perefirma, mis tegutseb omanike kodumaja kahel alumisel korrusel. Mentoriks pr Majda Kuzmic´. Selle firma asutas ca 40 aastat tagasi rätsepatest abielupaar, kes tasapisi tegutsevad seal ka praegusel ajal, kuid selle juhtimisega tänapäeval tegeleb perepoeg Marko, kes on samuti rätsep. Ettevõttes töötab kuni 10 inimest. Ruumid on küll kitsukesed, aga seadmete- ja masinapark muljetavaldav. Peamiselt osutatakse õmblusteenust väikepartiidena, individuaalõmbluse osakaal tundus olema väike. Poole tööst toob neile sisse üks Austria firma, kellele õmmeldakse väikepartiidena Austria rahvarõivaste stiilis laste ja noorukite riideesemeid, mida müüdavat suure eduga nii Austrias kui ka Itaalias. Teine suurem artikkel on klassikalised mustad meeste pintsakud ja vestid.
Kohalikus kutse-keskkoolis olime abiks kingituste valmistamisel, mis lähevad jagamisele kooli juubeliüritustel. Õmblesime õhukesest korgilaminaadist võtmehoidjaid ja kokku keeratavaid pinaleid. Aitasime neil disainida ja õmmelda ka kostüümiosi kooli maskottidele – vildist ja kunstkarusnahast peakatteid ja sabasid. Need olid mõeldud nende iga-aastasele üritusele, moe- ja disainifestivalile, millel me ise osaleda ei saanud paraku, sest see nädalane üritus algas täpselt meie viimasel praktikapäeval.
Ettevõttes Modno Krojaštvo Marko Habinger saime väga palju teha erinevaid töölõike universaalõmblusmasinatel ja 5-niidilisel ühendus-äärestusmasinal. Õmblesime hulganisti töötunkesid, paarkümmend põlle sommeljeedele, mõned operatsioonid Austria rahvarõiva stiilis laste kleitidele. Praktika viimasel nädalal saime pisut tutvuda ka rätsepatöö poolega ja õmmelda kahepeale valmis ühe voodriga naiste kostüümjaki.
Erialase poole pealt oli uueks kogemuseks rätsepatööna valmiva toote tegemine mitme inimese poolt: rätsep-juurdelõikaja, õmbleja, lõppviimistleja. Uus oli ka see, et toote proov ja paranduste märkimine käib keha vasakul poolel (meil vastupidi). Korkmaterjali õmblemine oli ka uus kogemus. Üldjoontes on Sloveenia üsna sarnane Eestiga. Aga teises keeleruumis nii pikalt ja tööalaselt hakkama saamine oli suurepärane kogemus.
Kuna meil oli ka üsna palju vaba aega, siis viidi meid paarile väljasõidule lähimatesse ajaloolistesse linnadesse, kus külastasime erinevaid muuseume ja jalutasime kaunites vanalinnades. Suurema osa vabast ajast kasutasime jalutamisele Maribori erinevates linnaosades (linn sai läbi käidud risti-põiki) ja parkides ning matkamisele linna ümbritsevatel mägedel. See oli tõeliselt uus ja võimas kogemus!!!

Soovitan soojalt! Kui on vähegi võimalik, siis minge kindlasti!
Sloveeniat, Maribori ja seda disainikallakuga kooli soovitan ka, eriti kui oled kunstnikutüüpi isik. Oma kogemustest võin öelda veel, et pisut saksa keele tundmist tuleb kindlasti kasuks, just vanemate inimestega suhtlemisel.

Sarnased postitused