Töötajad õpirändes Gijonis, Hispaanias

by Liisi Kruusimägi

Pärnumaa Kutsehariduskeskuse töötajad Sirje Pauskar, Riina Tomast, Anu Laas ja Külli Song viibisid õpirändes 31.03-06.04.2019 Gijonis, Hispaanias.
Kokkuvõte
Külastasime Gijoni kolledžit IES. Tehti ülevaade Hispaania hariduse- ja kvaliteedisüsteemist.  Koolis õpib 2000 õpilast ning töötab 150 õpetajat. Väljalangevus on suur. Haridussüsteem koosneb: vabatahtlik lastekool 1-3 aastat, millele järgneb 3 aastat kohustuslikku eelkooli. Selle lõppedes 6 aastaselt läheb laps algkooli, mis kestab 6 aastat. Seejärel suundub laps meie mõistes põhikooli, kus ta õpib 6 aastat, millest meie mõistes 4 aastat on põhikooli ning 2 aastat keskkooli. Antud koolis õpivad lapsed alates 12. eluaastast, kus nad õpivad 4 aastat põhiharidust ning seejärel tuleb teha valik, kas õppida kunsti, tehnoloogia või humanitaarsuunal. Selle lõppedes suundub õpilane töömaailma või valib õpingud – kas kutsehariduse suunal (siit ei saa edasi liikuda otse kõrgharidusse, vaid tuleb valida kõrgem kutsehariduse tase või läbida lisaks akadeemiline haridus) või akadeemilisel suunal, kus on võimalik edasi liikuda otse kõrgharidusse. Kool on vabatahtlikult liitunud ISO 9001:2015 ning EFQM 400+ süsteemiga, mille eesmärk on tagada see, et koguaeg parendada süsteemi. N: Küsitlevad pidevalt õpilasi, lapsevanemaid, õpetajaid. Teevad järeldusi, hoiavad taset või parendavad. Külastasime erinevaid õppeklasse ja laboratooriumeid.
Külastasime kooli ärikorralduse õppeosakonda, kus õpetatakse lisaks ärikorraldusele finantse. Näidati erinevaid klassiruume, mis on tavapärased. Silma jäi, et arvutipark on suhteliselt vana ning mõnes kohas kasutati veel WindowsXP´d. Õpitakse väga palju arvutiõpetust (8 tundi nädalas) + erinevaid raamatupidamisprogramme, mida on võimalik kasutada tasuta.
Praktikakorraldus – 4 eri dokumenti:
1. Ministeerium – kool – ettevõte (praktikabaas)
2. Ettevõte – direktor (kes kuhu läheb)
3. Programm (monitooring, hindamine)
4. Praktikapäevik (kirjutavad alla ettevõtte tuutor, õppija, kool iga nädal). Täidetakse käsitsi.

Külastasime täiskasvanute hariduskeskust (CEPA). CENTRO DE EDUCACIÓN DE PERSONAS ADULTAS DE GIJÓN (CEPAGIJÓN) 
Kooli võetakse vastu +16 õpilasi, kuid pigem 18 eluaastast õpilasi, kes käivad tööl. Alustada võis alusharidusest ning jõuda kuni põhikoolini välja. Nii-öelda 1 õppetsükkel kestab 4 kuud. Peale seda võis edasi liikuda gümnaasiumiastmesse või kutsekooli ning edasi.
Õppijaid kokku 4000, õpetajaid 29. Väljalangevus on suur, lõpetavad umbes pooled. Koolis on traditsioon, kus igal reedel kell 13.00 saavad kõik õpetajad kokku ning tehakse plaanid järgmiseks nädalaks.  Kool on liitunud MENTOR programmiga, mis on seotud hispaania keelsete maadega. Õppetöö toimub ainult onlines. Õpetajaid ei ole ning eksamis sooritatakse samuti onlines. 1 kuu maksab 24.- eurot. Eksamit saab sooritada ainult vastava maa saatkonnas.  Koolis pööratakse suurt rõhku immigrantide õpetamisele alates alusharidusest.
Külastasime restorani- ja turismikooli, kus õpetatakse samu erialasid nagu meie teenindusõppeosakonnas (majutusteenindus, kokad, pagarid, kelnerid jne). Õpilasi umbes 800, õpetajaid 36. Huvitav oli, et õppetöö käis väga suurel määral läbi ajalooliste traditsioonide. Näiteks õpetatakse siidri valamist, küpsetatakse küpsiseid, mis on pärit Astuuria piirkonna erinevatest küladest ning linnadest. Toimuvad võistlused eri koolide vahel valdkonniti. Näiteks: kohvi valmistamine, siidri valamine, kokteilide valmistamine.

Sarnased postitused