Mis on Erasmus+ programm?
Programmi raames on võimalik Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õpilastel oma õppekavas sisalduv praktika sooritada välisriigi ettevõttes.
Õppepraktika kestus on reeglina üks kuu. Erasmus+ rahastus katab õpilase reisikulud, majutuse ja elamisrahad kogu õpirände perioodi jooksul.
Lisaks erialasele praktikale on õpirändes osalemine suurepärane viis võõrkeelte praktiseerimiseks, oma silmaringi laiendamiseks, teiste maade (töö)kultuuriga tutvumiseks ning uute tutvuste leidmiseks.
Kestvus
- Erasmus+ lühiajaline õpiränne – kestvus 1 kuu
- Erasmus+ PRO pikaajaline õpiränne – kestvus 3 kuud
Kandideerimise avanemisest teavitatakse rühmajuhatajaid, samuti jookseb info sotsiaalmeedias ja kooli infokanalites. Kandideerimine järgmise õppeaasta välispraktikale toimub kooli kodulehe kaudu märtsist aprillini.
Sobivad osalejad
- kutseõppeasutuste tasemeõppe õpilased (sh töökohapõhised õppurid);
- kutseõppeasutuse lõpetanud – õpiränne peab toimuma ühe aasta jooksul pärast lõpetamist.
Põhjused, miks kandideerida:
- kogemus terveks eluks;
- silmaringi laiendamine;
- keeleline ettevalmistus enne välispraktikale suundumist;
- kõik osalejad saavad Europassi õpirände tunnistuse, mis on rahvusvaheliselt kehtiv tunnistus ja annab tööturule sisenemisel eelise;
- õpirände ettevalmistuse korraldusliku poolega tegelevad Pärnumaa Kutsehariduskeskuse projektijuhid (lennupiletid, majutus, praktikaettevõtte leidmine sihtriigis);
- erialase õppe toetamine läbi praktilise töökogemuse välismaal;
- praktika sooritamine teises kultuuris toob kaasa uued võimalused ja väljakutsed, tutvused ja sõbrad mitmetuhande kilomeetri kauguselt.
Kandideerimistingimused
Kui tunned, et välispraktika on midagi Sinu jaoks, siis tutvu kandideerimise tingimustega.
Kui oled osutunud valituks…
…võtab projektijuht Sinuga ühendust ja räägib täpsemalt, mis hakkab edasi toimuma (sihtriigi ja praktikakoha valimine, dokumentatsioon, reisi korraldamine ning kultuuriline, keeleline ja psühholoogiline ettevalmistus). Projektijuht suhtleb samuti erialaõpetajatega ja vastuvõtva organisatsiooniga, kellega koostöös toimub õppepraktika ettevalmistamine vastavalt õpiväljunditele.
Reisipiletite, kindlustuse ja majutuskoha leidmise eest hoolitseb koolipoolne projektijuht.
Sinu kui õpiränduri kohustuseks on tutvuda PKHK juhendiga, kus on kirjeldatud olulised tegevused enne õpirände algust.
Erasmus+ programmis on ettenähtud toetus, mis katab välispraktikaga seotud ettevalmistus-, elamis- ja reisikulud. Toetuse suurus sõltub praktikakoha sihtriigist ja kestvusest. Osalejaga sõlmitakse Erasmus+ toetuse kasutamise leping, kus on muuhulgas kirjas praktika aeg, toetuse summa ja maksmise tingimused.
Vahetult enne õpirännet toimub kohtumine projektijuhiga, kes annab Sulle täieliku ülevaate õpirändest (reis, majutus, praktikakoht, kontaktisikute info) ning kogu vajaliku dokumentatsiooni.
Õpirändes olles
Sihtriiki jõudes ootab Sind lennujaamas vastuvõtva partneri kontaktisik või oled saanud detailsed juhised, kuidas jõuda majutuskohta. Järgnevatel päevadel toimub kohtumine vastuvõtva partneri kontaktisikuga, kes annab ülevaate kohapealsest praktika korraldusest ning tutvustab vastuvõtvat organisatsiooni ja kohaliku piirkonna eripärasid ning kultuuri, annab ülevaate igapäevaseks eluks vajalikest teenustest. Samuti toimub praktikakoha külastus, kus õpilane kohtub oma praktikapoolse juhendajaga.
Välispraktikal olles toimub iganädalaselt tagasiside andmine koolipoolsele projektijuhile. Parima õpirände kogemuse saamiseks tutvu soovitustega, kuidas teises kultuuriruumis hakkama saada. Kui praktikal olles pole sul tööks vajalikke vahendeid, praktikaülesanded ei vasta varem kokkulepitud õpiväljunditele või kui asjad ei suju nii nagu vaja, võta koheselt ühendust oma projektijuhiga.
Peale õpirännet
Kui oled turvaliselt ja õnnelikult õpirändest tagasi, ootab projektijuht Sind kokku lepitud ajal koos kõikide lepingute, aruannete ja kuludokumentidega enda juurde. Selleks ajaks peab sul olema täidetud Erasmus+ õpirände tagasiside küsimustik ning koostatud praktika kokkuvõte/vlogi.
Peale õpirännet saad endale Europass õpirände tunnistuse, kus on kirjas saavutatud õpiväljundid ning võtmepädevused. Rohkem infot Europass õpirände tunnistuse kohta leiad siit. Loe ka läbi juhend, mida Sinult veel peale õpirännet oodatakse.
Haara võimalusest – kandideeri Erasmus+ programmiga õpirändesse!