1.2 Tehnoloogiline dokumentatsioon

Tehnoloogiline dokumentatsiooniks nimetatakse toote valmistatmise tehnoloogiaprotsesse käsitlevate graafiliste, tekstiliste ja muude dokumentide kogumit.

Põhilised tehnoloogilised dokumendid on:

  • tehnoloogiakaart - on kehtestatud vormi kohaselt koostatud tehnoloogiadokument, mis sisaldab toote valmistamise või remondi tehnoloogilise protsessi kõigi operatsioonide kirjelduse nende tehnoloogilises järgnevuses koos vajalike andmetega seadmete, rakiste ning materjalide ja tööjõu normatiivide kohta.

Tehnoloogiakaarti täitmiseks tuleb ära märkida detaili nimetus, arv tootes, materjal, tooriku mõõdud, detaili mõõdud, operatsiooni nimetus, seade-lõikeriist, elemendi mõõtmed pärast töötlemist (mm), kontrollimise vahendid, tugi- ja suunamisseade, rakis.
Määrata detailide ja toorikute kubatuur või pindala ja väljatulekuprotsent.
Tehnoloogia kaart tuleb koostada kõikide valmistatavate detailide kohta.

 

Joonis 1.2.1 Tehnoloogiakaart - näidis
Allikas: http://www.valgamaa.kok.ee/dokumendid/tisleriloputoojuhend.pdf
Joonis 1.2.2 Tehnologiakaart - näidis
Allikas: http://innomet.ttu.ee/oppetoo/ayx/Ainetoojuhend.pdf
Selgitus tehnoloogiakaardi täitmise kohta:
Tehnoloogiakaarti võib vormistada kas:
  • marsruuttehnoloogiana s.o. operatsioonide loeteluna, kus fikseeritakse operatsiooni nimetus, töödeldavad mõõtmed, kasutatavad seadmed ja abinõud, operatsiooni tükiaeg (Ttk) ja ettevalmistus-lõpetusaeg (Te-l);
  • operatsioonitehnoloogiana, s.o. operatsioonide jagamisega siireteks, paigaldusteks jne, koos töötlusmõõtmete, -režiimide ja ajanormide äranäitamisega vastavalt kaardi vormile. Samuti võib vaid need operatsioonid jagada siireteks jne, kus see selguse mõttes on vajalik.
Joonis 1.2.3 Mõõtahelate skeemid tehnoloogia projekteerimisel:
a - detaili mõõtmete skeem;
b - tehnoloogiliste mõõtmete skeem esimeses paigalduses;
c - tehnoloogiliste mõõtmete skeem teises paigalduses;
d - mõõtmete skeem otspindade töötlemisel sooneteraga
Allikas: http://innomet.ttu.ee/oppetoo/ayx/Ainetoojuhend.pdf

Toodud kaarti võib kasutada ka koostamistehnoloogia vormistamiseks. Sel juhul tuuakse kaardi paremal pool kogu vajalik info operatsiooni ja siirde kohta, sh. Mõõtmed, töökäigud, seadmed jms.
Materjalide valimiseks märgitatakse ära, millise toote valmistatakse. Kirjeldatatakse toodet: mis tootega on tegemist, selle otstarve, milliseid materjale kasutatakse (puitmaterjal, plaatmaterjal, viimistlusmaterjalid, furnituur).
Koostatakse kalkulatsioon tootele: selleks on vaja kirja panna toote valmistamiseks vajaminevad materjalid, siis märkida mõõtühik, kogus, ühiku hind. Koguse ja ühiku hinna abil tuleb arvutada materjali hind. Tootele kuluvate materjalide hinnad tuleb kokku liita. Materjalide maksumusele tuleb lisada veel tootmiskulud ja töötasu, nii saab lõpliku toote hinna. Vormistada tabeli kujul.
Joonis 1.2.4 Kalkulatsiooni tabel
Allikas: http://www.valgamaa.kok.ee/dokumendid/tisleriloputoojuhend.pdf
Detailide loetelus peavad olema detaili nimetus, arv, materjal, detaili ja tooriku mõõdud.
Joonis 1.2.5 Detailide loetelu tabel
Allikas: http://www.valgamaa.kok.ee/dokumendid/tisleriloputoojuhend.pdf
  • operatsioonikaart - on tehnoloogiline kaart, mis sisaldab tehnoloogilise operatsiooni kirjelduse koos siirete ja lõikerežiimide äranäitamisega ning andmed vajalike rakiste kohta.
Joonis 1.2.6 Marsruudi kavandamine operatsioonide(siirete) kaupa
Allikas: http://innomet.ttu.ee/oppetoo/ayx/Ainetoojuhend.pdf
  • eskiisikaart - on tehnoloogiadokument, kus on toodud toote valmistamise või remondi tehnoloogilise protsessi, operatsioonide või siirete täitmiseks vajalikud eskiisid, skeemid ja tabelid.
Joonis 1.2.7 Eskiisikaart - näidis
Allikas: http://innomet.ttu.ee/oppetoo/ayx/Ainetoojuhend.pdf
  • tehnoloogiajuhend - on tehnoloogiadokument, mis sisaldab toote valmistamise või remondi tehnoloogilise protsessi või töövõtete kirjelduse, tehnologiliste seadmete käsitsemise eeskirjad, üksikutel operatsioonidel ilmnevate füüsikaliste ja keemiliste nähtuste kirjelduse.
  • rakiste koondnimekiri - on tehnioloogiline dokument, mis sisaldab toote valmistamiseks vajalike standardsete ja erirakiste loetelu.

Rakiste spetsifikatsioon(loetelu) on analoogne ülaltoodud tabeliga. Kirjeldatakse operatsioonide kaupa kõik kasutatavad rakised (ka universaalsed pingirakised), kuid kulud arvestatakse ainult uutele spetsiaalrakistele (nende ostu- või valmistushind).

Joonistel ja tehnooloogilisel dokumentatsioonil võib kasutada tehase(ettevõtte) koode(tähistusi). Kõiki seletuskirjas toodavaid illustreerivaid materjale (skeemid, diagrammid, graafikud, fotod jne) nimetatakse seledeks. Seled ja tabelid nummerdatakse peatüki piires. Tabeli pealkiri ja number on tabeli peal, selede number ja nimetus kirjutatakse sele alla.
Kõik kirjandusest võetud andmete kohta tuleb viidata kasutusallikale, milleks on nurksulgudesse paigutatud kirjanduse loetelus toodud allika järjekorranumber.
Tiitelleht ja tehnoloogiline dokumentatsioon (marsruutkaardid ja eskiisikaardid) vormistada vastavalt näidistele käesoleva metoodika lõpus.