Logistika definitsioone

iDevide ikoon
1.    USA Logistika Halduskogu definitsioon –
Logistika on materjalivoo (tooraine pooltooted ja valmistooted) ning sellega seotud infovoo lähtekohast sihtkohta efektiivse (kulusäästliku) liikumise ja ladustamise planeerimise, juhtimise, realiseerimise ja kontrolli protsess, et rahuldada tarbija vajadusi.
(Rõhutatakse klienditeenindamist!)

2.    Soome autorite 80. aastatest pärinev logistika definitsioon –
Logistika haarab ettevõttesse tuleva, ettevõtte sees liikuva ja ettevõttest väljuva materjalivoo ning kapitalivoo ja nendega liituva infovoo plaanipärase juhtimise (toorained, pooltoode) ja füüsilise siirdamise (valmistoode) tooraine lähetajalt tooraine lattu läbi tootmisfaasi ja valmistoodangulao lõpptarbijale.

3.    Inglise juhtivate logistikaspetsialistide definitsioon -
Logistika on kauba tarnimisse, siirdamisse, laomajandusse ning kaupadesse investeeritud kapitali kontrolliga seotud strateegilise juhtimise protsess, mis infovooga ühendatuna läbib ettevõtet (või majandusharu) ja selle tarneketti nii, et tänane ja tulevane kasum maksimeerub kliendi tellimuste ja kulusäästliku tegutsemise kaudu.

  • Materjalivoog on logistika võtmesõna. See moodustub transpordi, laonduse, pakkimise, korje ja info valdkondades teostatavate logistiliste operatsioonide tulemusena. Materjalivood võivad liikuda ühes firmas või firmade vahel.
  • Infovoog liigub materjalivooga paralleelselt, kuid mõlemas suunas. Infovoog moodustub infost, mida vastu võtta, töödelda ja edasi anda materjalivoo ja temaga liituvate teiste voogude haldamisel ning juhtimisel.
  • Kapitalivoog on ühenduses logistilise keti kõikide sõlmpunktidega. Ta ei ole ainult põhi- ja käibevahendid, vaid on logistika jaoks eelkõige rahavoog.
  • Rahavoog on seotud kauba ostmisel sooritatud maksetega. Alles siis, kui kaubad on toimetatud viimasele tarbijale läheb kapital tagasi. Kapitalivoog liigub materjalivoole vastupidises suunas.
  • Korjevoog on materjalivooga liituv, kuid logistilises ketis vastupidises suunas liikuv voog.
  • Organisatsioonivoog moodustub ettevõtetest kes osalevad logistilises ketis.