Autoriõigused

iDevice ikoon Autoriõigused

Autoriõigus on autorile kuuluvate isiklike ja varaliste õiguste kogum.

Autoriõiguse valdkonda reguleerivad Eesti seadused, rahvusvahelised lepingud ja Euroopa Liidu dokumendid. Autoriõiguse seadus kehtib Eestis alates 1992. aastast. 1994. aastal taasliitus Eesti Berni kirjandus- ja kunstiteoste kaitse konventsiooniga. Autoriõiguse seaduse järgi saab teose autoriks olla füüsiline isik või füüsilised isikud, kes on selle teose loonud. Juhul kui teose on loonud mitu isikut ühiselt on tegemist ühisautorsuse (teos on jagamatu tervik) või kaasautorsusega (erinevate autorite osad on selgelt eristatavad). Autoriõigus kaitseb kirjandus-, kunsti- ja teadusteoseid, seega kuuluvad siia ka kõik õppematerjalid, internetileheküljed ja arvutiprogrammid. Autoriõigus tekkib koheselt koos teose loomisega ja kehtib nii avalikustamata kui avalikustatud teostele. Avalikustamiseks loetakse näiteks teose avaldamist koguses, mis võimaldab üldsusel sellega tutvuda või teose internetis kõigile kättesaadavaks muutmist. Autoriõiguse kehtimiseks ei ole vaja lisada teosele mingit eraldi märget. Autoriõigus kehtib kogu autori eluaja ja 70 aastat pärast tema surma.

Allikas: LeMill http://lemill.net Õppematerjalid ja autoriõigus, Hans Põldoja

Teose loomise momendist tekib sellele autoriõigus. Mingisuguseid formaalsusi pole vaja täita (teost registreerida, deponeerida jne).

Autori õigustel on Eestis põhiseaduslik alus. Põhiseaduse § 39 sätestab:
Autoril on võõrandamatu õigus oma loomingule. Riik kaitseb autori õigusi.”

Autoriõiguse sisu moodustavad autori isiklikud ja varalised õigused.

Isiklike ja varaliste õiguste sisuks on omakorda autorile seadusega antud käitumisvõimalused – teha midagi ise, lubada seda teha teistel isikutel või keelata mingid teod teosega.

Ajaloos on autori õigusi nimetatud ka ainuõigusteks (exclusive rights), sest need tagavad autorile erakordselt suure kontrolli oma teose üle.

Üldreeglina tekivad nii isiklikud (moraalsed) kui ka varalised õigused teose vahetul loojal – autoril, kuid mõned varalised õigused võivad seadusega üle minna teisele isikule (näiteks tööandjale). Autor teostab oma varalisi ja isiklikke õigusi kas iseseisvalt (näiteks sõlmides lepingu kirjastusega) või autorite organisatsiooni (näiteks Eesti Autorite Ühingu) kaudu kollektiivselt.


Tsiteeritud ja refereeritud raamatust H. Pisuke, Autor ja ülikool. Autoriõiguse alused, Tartu Ülikooli Kirjastus, 2004, lk 36-59.

 

 


iDevide ikoon Mõtisklus
Mis on autoriõigus?

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License