Kutseõppe liik: 3. taseme kutseõppe esmaõpe
Õppevaldkond: tehnika, tootmine ja ehitus
Õppesuund: tootmine ja töötlemine
Õppekavarühm: materjalide töötlemine (klaas, paber, plast ja puit)
Õppevorm: statsionaarne - töökohapõhine õpe
Õpingute alustamise tingimus: põhihariduse nõudeta
Õppekava maht: 60 EKAP
Õppe nominaalkestus: 1 aasta
Õppekeel: eesti keel
Vastuvõetavate õpilaskandidaatide arv: 15
Dokumentide vastuvõtt: SAISis 12. detsember 2024-16. veebruar 2025
Õppetöö algus: 27. veebruar 2025
Vastuvõtu tingimus: individuaalne vestlus 18. veebruar 2025 (täpne aeg ja koht määratakse SAISis avalduse esitamise järgselt)
Õppekava lühitutvustus:
Puidupingioperaator, tase 3 on oskustöötaja, kes töötab mööblitööstuse ja puidutöötlemise ettevõtetes. Tema tööks on puidu või puidupõhiste materjalide lõiketöötlemine puidutöötlemispinkidel, seadistades neid ja sooritades nendele tööoperatsioone. Puidupingioperaator tunneb puidutöötlemispinkide ja -seadmete ehitust ning tööpõhimõtteid, detailide lõiketöötlemise režiime, kasutatavate puit- ja puidupõhiste materjalide omadusi, toodete kvaliteedile kehtestatud nõudeid. Puidupingioperaator loeb tööjooniseid, korraldab oma tööd ja planeerib tööaega, täidab ja järgib töö- ja keskkonnaohutuse nõudeid. Ta töötab meeskonna liikmena, jälgib tööprotsessist kinni pidamist ja tootlikkust ning hoiab toodangu kvaliteeti.
3. taseme puidupingioperaator kasutab oma töös erialast eesti ja inglise keelt, oskab kasutada saag-, frees- höövel-, puur- ja lihvpinke puidu masintöötlemisel. Puidupingioperaator leiab tööd mööbli, palkmajade jt puidutoodete valmistamisega tegelevates ettevõtetes. Erialal õpitakse lisaks joonestamist, puidu töötlemist elektriliste käsitööriistadega ning mööbli- ja puitdetailide pealistamist.
Õppetööks on koolil kaasaegsed klassiruumid ja seadmed. Praktika toimub peamiselt Pärnumaa, aga ka teiste maakondade puiduvaldkonna ettevõtetes.
Õppima võib asuda isik, kelle tervislik seisund võimaldab õppida ja töötada valitud erialal.
Põhiõpingute moodulid:
- sissejuhatus õpingutesse
- mööbli ja puittoodete joonestamise alused
- puidu- ja puidupõhiste materjalide masintöötlemise tehnoloogia
- praktika
- õpitee ja töö muutuvas keskkonnas
Valikõpingute moodulid:
- puidu käsitsitöötlemise tehnoloogia
- arvutiõpetus
- erialane inglise keel
- erialane vene keel
- materjalide töötlemine CNC töötlemiskeskustel
- üldkehaline ettevalmistus
Lisainformatsioon: Janek Suu (kutseõpetaja) janek.suu[at]hariduskeskus.ee
Puidupingioperaatori õppekaval õppima asumisel on võimalik saada tasemeõppes osalemise toetust. Toetus on mõeldud töötavatele ja töötuna arvel olevatele inimestele, kes on eri- või kutsealase hariduseta ja kelle haridus on vananenud. Tasemeõppes osalemise toetust saab taotleda ainult enne kooli õpilaste nimekirja kandmist. Enam informatsiooni tasemeõppes osalemise toetuse kohta leiate Eesti Töötukassa kodulehelt.
Vt lisaks õppekava