Lõppes PKHK esimene ROHENÄDAL, mis toimus 15.-19.01.2024.
Terve nädala kestnud üritustesarja jooksul said õpilased, õpetajad ja töötajad kuulata erinevaid loenguid ning osaleda töötubades, et omandada teadmisi erinevate keskkonnaprobleemidega seotud teemadel. Saime palju mõtlemisainet, kuidas teha teadlikumaid valikuid jätkusuutlikuma tuleviku nimel.
Esmaspäeval esines Pärnu Rohekobara juht Toomas Toodu, kes rääkis kliimaprobleemidest ja kliimasoojenemisest ning tõi välja, et Eesti jaoks oli 2023. aastal 14. märts see päev, mis hetkeks olime ära kulutanud kõik aastaks ettenähtud ressursid.
Teiseks esinejaks oli Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Kalle Kõllamaa, kes rääkis ringmajandusest ja jäätmete sorteerimisest ning andis juhtnööre, kuidas noored seda teadlikumalt teha võiksid.
Teisipäeval keskendusime tekstiilijäätmetele ja tekstiilijäätmete pealetungist rääkis Siret Ollino. Saime teada, et maailmas tekib üle 92 miljoni tonni tekstiilijäätmeid aastas ning 46% Euroopa tekstiilist lõpetab Aafrika mandril ja alla 1% jäätmetest töödeldakse ümber. Lisaks veel, et Eestis ostetakse 17 kg tekstiili inimese kohta aastas ja 14 kg sellest lõpetab prügilas. Miljonitesste ulatuvad numbrid võivad tunduda veidi hoomamatud, kuid fakt, et maailmas iga sekund läheb 1 autotäis (ca 2625 kg) tekstiilijäätmeid prügilasse või põletusahju, on kõhedust tekitav küll. Tekstiilipäeval toimus ka ReUse töötuba, mida viisid läbi Heli Sakk-Hännikäinen ja Merle Ojasoo. Töötoas disainiti vanadest teksadest uus riideese.
Kolmapäevasteks teemadeks olid digiprügi, internetiturvalisus, õngitsused internetis, e-posti kaitse jms. Loengut viisid läbi Pärnumaa Kutsehariduskeskuse IT23 esimese kursuse õpilased. Lisaks toimus raamatuvahetusriiuli avamine A-korpuse fuajees.
Neljapäeval keskendusime raiskamise vähendamisele. Merle Einola lonegut, mille teemaks „Toit, toidu raiskamine ja jätkusuutlikkus“, oli tulnud kuulama terve saalitäis õppijaid. Merle Einola, kes on ühtlasi ka Pärnumaa Arenduskeskuses rahvatervise koordinaator, tekitas saalis palju elevust ja pani mõtlema toidu äraviskamise, ostuharjumuste muutmise ja ostukorvi planeerimise teemadel. Lisaks viis kutseõpetaja Taisi Talviste huvilistele läbi zerowaste õpitoa, kus sellist lihtsat toiduainet nagu kartul kasutati 100%-liselt erinevaks suupisteteks, keeksideks, pontšikuteks ja kukliteks.
Toiduraiskamisele ja zerowaste tegevustele keskendb ka PKHK koostööprojekt EcoTag, mille raames keskendutakse nimetatud väljakutsetele kokanduse, gastronoomia, kokakunsti, köögihalduse ja toitlustusteenustega tegelevate kutsekoolide vaatenurgast. Projekt võimaldab luua teadlikkust ning spetsiifilisi ja üldisi säästvaid pädevusi (mille aluseks on Euroopa jätkusuutlikkuse raamistik "Green Comp"), et muuta sektoripõhist käitumist ja seega vähendada süsinikujalajälge.
Reedel võttis Rohenädala kokku Riigikogu liige jaEesti kliimaaktivist Hanah Lahe, kes rääkis noorte võimalustest olulistel teemadel kaasa rääkida, noorte poliitikas osalemise olulisusest ja kliimapoliitika suundadest Eestis. Samuti rääkis ta sellest, kuidas toimub erinevate kliimaga seotud seaduste vastuvõtmine ja kuhu suundub Eesti.
Nädala jooksul said kõik osaleda ka kliimabingos, kus pidid erinevaid ülesandeid täites mõtlema oma igapäevaste valikute ja tegevuste üle keskkonna ja jätkusuutlikkuse võtmes.
Rohenädal toimus meie koolis esimest korda, kuid loodame, et see ei jää viimaseks, sest keskkonnaprobleemid on oma olemuselt mitmekihilised ning kompkekssed ning seetõttu on vaja teadlikkust sellest valdkonnast luua ja kasvatada järjepidevalt.