Rainer Sepp õppis Pärnumaa Kutsehariduskeskuses (KHK) kokaks. Pärast kooli lõpetamist töötas ta õpitud ametis, kuni algas koroonaaeg. Siis, kodus istudes, sündis tal idee luua oma firma.
Tuutu Maiused on kodumaise väiketootja kaup – mitmesugustest lisaainetest vabad marjadega rikastatud jäätised, mida saab osta Tallinnas suurtes kauplustes ja suviti laatadel ning festivalidel.
Neljast komponendist koosnevad erimaitselised jäätised valmivad Paikusel ühel vaiksel tänaval asuvas tagasihoidlikus kõrvalhoones. Der Tuutu on ühemehefirma, mille omanik ja toodangu valmistaja on 2015. aastal Pärnumaa KHK koka eriala lõpetanud Rainer Sepp. Kohtume sealsamas väikeses ruumis, mida täidavad külmikud, roostevabast terasest kraanikausid ja töölaud ning riiulid pottidega. Kõik säramas puhtusest.
Raineri emalt olin enne kuulnud, et pere kõik kolm last armastavad süüa teha nagu ema isegi, seepärast polnud talle üllatus, et poeg läks kokaks õppima. Poisil oli lihtne kutsekooli sisse saada ilma katseteta, sest ta oli eelnevalt kogunud lisapunkte, kuna kasutas põhikooli õpilastele pakutud võimalust juba varem kutsekooliga tutvust teha.
„Kokaks oli ainuke valik,“ ütleb Rainer. Ja räägib, et õppida oli väga huvitav, sest õpetajad polnud sellised, nagu olid tavakooli pedagoogid. Kutsekooli õpetajad suhtusid õppijatesse väga inimlikult. Õppetöö kulges huvitavalt, sest õppimine vaheldus praktikatega. Eraldi mainib Rainer, et kogu köögitehnika, mida koolis kasutati, oli huvipakkuv.
Juba koolitöö kõrvalt alustas noormees ka oma erialast tööd ameerikapärases restoranis ja seejärel töötas isegi pagarina. See töö tundus aga koka ametist igavam ja ta suundus tagasi pottide-pannide juurde.
Ent siis saabus koroonalaine ja koka töö sai otsa, sest söögikohad suleti. Koondamise tõttu kodus istudes tuligi tal mõte hakata tegema jäätist, aga teistsugust, kui need, mis juba kõikjal müügil. Töötukassa toetas noorel mehel ettevõtte alustamist ja selle kohta lausub ta, et see polnudki raske, ehkki paberite hulk, mida tuli täita, tundus algul ehmatav.
„Kutsekool andis hea põhja, kuidas ettevõtlust alustada,“ tõdeb Rainer. See oli lausa õppekavas ja koolist saadud teadmistest oli kasu.
Tema idee oli valmistada tervislikke, naturaalseid, enda sõnul maalähedasi jäätiseid, kus põhikomponendile jogurtile on lisatud kodumaiseid marju. Uudsel tootel oli ka katsetamise aeg ja siin tulid appi sõbrad, kelle arvamustega tegija arvestas.
Kolme aasta eest kevadel ettevõtte loomisega alustanud, olid novembrikuuks kõik tegutsemiseks vajalikud load jm dokumendid olemas ning töö võis alata.
Toodangule peab leidma ka turu. Selle kohta tunnistab jäätisemeister, et parim reklaamikoht on sotsiaalmeedia. Der Tuutu toodangut võib leida Pärnu Taluturult ja Lihula galeriist ning Võrustki, kuid põhiosa kaubast viib ta Tallinna. Ise käbi ta oma kaupa müümas festivalidel, laatadel jm suveüritustel.
„Kutsekool pole kehvem kui gümnaasium,“ kinnitab Rainer. See pole kool, kuhu minna viimases hädas, kui mujale sisse ei saa. Vastupidi, arvab Rainer, kutsekoolist omandatud oskuste ja teadmistega on lõpetamise järel palju lihtsam edasi tegutseda. „Sul on siis kontaktid, soovitajad ja lihtne on jätkata.“
Ka Raineri vend on Pärnumaa KHK vilistlane, õppinud IT eriala ja töötab Tallinnas. Ema arvab, et pere noorim, tütargi, leiab ehk samast koolist endale huvitava eluala.
Annika Poldre
Loe ka selle eriala ja õppimisvõimaluste kohta täpsemalt: https://www.hariduskeskus.ee/index.php/sisseastujale-pea-2/eriala-valik/kutsekeskharidusope-4/123-kokk