Haridusasutused on iga piirkonna arengu alustalad. Pärnumaal on elanikel põhjust rahuloluks selle üle, et maakonnas on üle-eestiliselt tuntud, üks suuremaid nii õppijate arvult kui ka erialade valikult Pärnumaa Kutsehariduskeskus (PKHK).
„Pärnumaa arengustrateegia 2035+“ toob välja maakonna oluliste eesmärkide seas ka kvaliteetse ja ettevõtjate vajadustele vastava kutse- ja kõrghariduse. Maakonna ettevõtlusele vajaliku tööjõu ettevalmistamine toimubki suures osas nii kutsekeskharidust kui ka gümnaasiumijärgset kutsehaidust andva Pärnumaa Kutsehariduskeskusega. Kutseõppes saadud teadmised ja praktilised oskused on ka edasiõppimisel kõrgkoolis heaks baasiks. Kooli lõpetanud on tööturul hinnatud, sest lisaks heade ametioskustele, mida tõendavad kutsetunnistused, on koolis ja praktikate käigus omandatud oskused oma aega planeerida, töötada kollektiivis, osata erialalast võõrkeelt jm, mida nimetatakse sotsiaalseteks oskusteks.
Arvestades, et PKHK vilistlased on need, kes saavad ellu viia nii Pärnumaa arenguvajadusi nii kuurort- kui ka tööstuspiirkonnana, on olulisel kohal õpetajate hea ettevalmistus, sujuv koostöö tööandjatega ja modernne õppekompleks, kus on kõik tingimused konkurentsivõimeliste töötajate koolitamiseks. PKHK täiendkoolitused on väga populaarsed, kool pakub õppimisvõimalusi ka neile, kes Töötukassa kaudu uut ametit omandavad.
Kool on üle minemas, nii nagu kogu Eesti, 4-aastastele õppekavadele, mis tagavad soovijatele kõrgkoolis paremad edasi õppimise võimalused. Kõrgkoolid on meie õppijatest väga huvitatud, sest nad on end juba valitud erialal tõestanud. Selle heaks näiteks on Pärnumaa Kutsehariduskeskuse kuulumine inseneriakadeemia programmi, kus tehakse koostööd kõrgkoolidega.
Teenindusvaldkonnas teeb hariduskeskus tihedat koostööd TÜ Pärnu Kolledži ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooliga. Õppetöös ja praktikas on tihe side Pärnu haiglaga ja kuurortlinna majutusasutustega.
Õppijate konkurentsivõimet tõstavad Erasmuse õpiränded, kus kutseõppijad aktiivselt osalevad. Oma teadmiste ja oskuste laiendamiseks ning maailmapildi avardamiseks käivad õpirännetel ka kutseõpetajad.
2023/2024 õppeaastal osales Erasmus+ lühiajalisel või pikaajalisel õpirändel 125 õpilast või äsjalõpetanut. Lisaks osales 3 õpilast rahvusvahelistel kutsevõistlusel Hollandis ning 3 Türgis, mis pakkusid uudseid kogemusi ning võimalust proovile panna väljaspool Eestit. Õpilastel oli võimalus osaleda Nordplus koostööprojektis Läti ja Leedu kutsekoolidega ning Erasmus+ roheoskuste projektis koos Läti ja Itaalia õpilastega.
Samal õppeaastal osalesid hariduskeskuse haridustöötajad õpirännetes, koolitustel, stažeerimistel ja erinevates koostööprojektides kokku 58 korral.
Üldhariduskoolidele, nii põhikooli kui gümnaasiumi astmele, pakub PKHK valikkursusi. 2024/25. õppeaastaks on valikus 19 kursust üheksal erialal.
Pärnumaa Kutsehariduskeskus reageerib kiiresti riigi ja maakonna majanduses ning ettevõtluses toimuvatele muutustele ja uuendustele. Heaks näiteks on tuulegeneraatorite tehniku õppesuuna avamine. Kool toetub selle valdkonna arendamisel ettevõtjatele ja panustab nendega koostööle. Eesmärk on luua PKHK taastuvenergia kompetentsikeskus.
PKHK vastuvõtt 2024 arvudes
Tänavu kandideeris avatud õppekavadele kokku 902 soovijat. Populaarsemad kutsekeskharidusõppe õppekavad (konkurss ühele kohale): mootorsõidukitehnik (3,27), turismiteenindus (3,15), kaubandus (2,67). Populaarsemad õppekavad keskhariduse baasil kutseõppes: ärikorralduse spetsialist (5,60), tegevusjuhendaja (3,00), kosmeetik (2,81).
Innar Kaasik, Enefit Greeni juhatuse liige ja Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni hariduse töögrupi juht
Valitsuse eesmärk on aastal 2030 toota Eestis taastuvenergiat elektrienergia tarbimisega samas mahus. Pärnumaa KHK on väga õige koht, kus õpetada tuulikute tehnoloogide õppesuunda. Eesti innovaatiliseim Pärnumaa KHK on selle õppesuuna käivitamise vajaduse ära tabanud ning ettevõtjate ja erialaliiduga koostöös õppetööga alustanud.
Anne Roosipõld, TÜ Pärnu kolledž, PhD, turismiteenuste kaasprofessor
Koostöö sai alguse 2020. aastal, mil alustasime ühise 5. taseme integreeritud õppekava „Majutusettevõtte juhtimine“ loomisega. See oli tõeliselt inspireeriv koostöö, mille käigus tekkisid väga head sidemed TÜ Pärnu kolledži ja PKHK vahel.
Andres Sooniste, Pärnumaa Ettevõtete Koda, juhatuse liige
PKHK on aastaid olnud kohalike tööandjate partneriks nii puhkemajanduse kui töötleva tööstuse, ehituse ja autode remondi jpm uue põlvkonna tööjõu ettevalmistamisel. Pärnumaa arenguperspektiive silmas pidades esitatakse lähiaja kutse- ja kõrgharidusele tõsine väljakutse. Pärnumaale terendab lisaks senisele arengule jõuline roheenergeetika arenguperspektiiv.
Pärnu Postimees 31.08.24 https://services.postimees.ee/dgi-api/v1/prints/download/383_2024-08-31.pdf