Praktika on kutseõppe protsessi lahutamatu osa, mille ajal õpilane täidab töökeskkonnas juhendaja juhendamisel kindlate õpieesmärkidega töö- ja õppeülesandeid. Praktika sooritamise käigus kinnistab õpilane teoreetilisi teadmisi, täiendab praktilisi oskusi ja kujundab hoiakuid.
Praktika maht, eesmärgid ja tulemused sõltuvad erialast ning on täpsemalt välja toodud õppekavades.
Oluline info praktika sooritamiseks:
- Enamikel erialadel toimub praktika igal õppeaastal. Igal erialal moodustab praktika vähemalt 25% kogu õppekavast.
- Praktikale saavad õpilased, kellel puuduvad eriala moodulites õppevõlgnevused.
- Praktika sooritamiseks leiab õpilane ise sobiva ettevõtte/asutuse ja täidab koos tööandjaga praktikakoha taotluse. Vajadusel saab õpilane abi praktikakoha leidmisel kooli praktikakorraldajalt.
- Kool koostab täidetud praktikakoha taotluse alusel 3-poolse (kool-ettevõte-õpilane) praktika lepingu, mis allkirjastatakse digitaalselt.
- Kogu praktika perioodi vältel täidab õpilane praktikapäevikut õppeinfosüsteemis Tahvel. Praktika lõppedes koostab ja lisab õpilane praktikaaruande ning täidab õppija hindamisvormi.
- Ettevõttepoolne praktikajuhendaja hindab praktika lõpus õpilase praktikapäevikut ja annab omapoolse üldhinnangu.
- Praktika lõpphinne kujuneb vastavalt rakenduskavale ning tulemuseks on eristav või mitteeristav hinne. Praktika kaitsmine toimub koolis ja on avalik.
- Praktikat on võimalik sooritada ka välisriikides õpirände raames. Loe välispraktika kohta siit.
- Võimalus on lugeda praktikat arvestatuks, kasutades selleks VÕTA`t (varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamine).
- Praktika perioodil kantakse koolilõuna toetus õpilase isiklikule pangaarvele. Tasuta koolilõuna õigus on õpilasel, kes õpib statsionaarses õppevormis, esmaõppe õppekaval ning ei oma eelnevat keskharidust.
Põhjalikumalt saab kooli praktika korraldusega ja vajalike dokumentidega tutvuda Pärnumaa Kutsehariduskeskuse õppekorralduse eeskirjast. (vt. lisa7)